Czy dostanę kredyt? Jak wybrać ofertę? – czyli ważne informacje o kredytach gotówkowych

Thursday, October 15, 2020

Kredyt gotówkowy jest rodzajem zobowiązania, które możemy zaciągnąć na każdy dowolny cel. Bez wątpienia jest ogromna zaleta tego typu pożyczki i powód, który decyduje o tym, że kredyty gotówkowe zaciągamy dziś coraz częściej i chętniej. Oczywiście by móc w ogóle myśleć o takim rozwiązaniu kiedy potrzebujemy gotówki, musimy spełnić kilka ważnych warunków mających na celu oszacowanie wysokości naszej ewentualnej zdolności kredytowej. Wybór korzystnej oferty kredytowej również może okazać się niemałym wyzwaniem, zobacz więc szybko w jakim banku szukać takiej oferty na kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info.

Zdolność kredytowa

Pierwszym krokiem banku w momencie złożenia przez nas wniosku kredytowego jest oszacowanie wysokości naszej zdolności kredytowej, tj. określenie maksymalnej sumy, na którą może opiewać nasz kredyt, by nie był dla nas zbytnim obciążeniem, z którym nie będziemy w stanie sobie poradzić. Każdy bank ma swoje procedury, dlatego nasza szacowana zdolność kredytowa, w zależności od banku, może się minimalnie różnić. Wspólne są jednak czynniki, które banki analizują, a są to:

- nasze dochody (wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz warunki i forma naszego zatrudnienia to pierwsze z czynników, które weryfikują banki wymagając od nas zaświadczeń od naszego pracodawcy; nasze dochody muszą być bowiem nie tylko odpowiednio wysokie, lecz także stałe i regularne, by spłata rat zaciągniętego kredytu nie okazała się kłopotem);

- nasza historia kredytowa (informacji na temat naszej kredytowej przeszłości bankom dostarcza BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej; uwadze nie umkną zatem nasze trudności ze spłatą zaciąganych zobowiązań, jeśli takowe występowały; znaczenie będą miały także zakupy zaciągane na raty oraz zobowiązania finansowe, z których spłatą mierzymy się teraz, tzn. w momencie składania przez nas wniosku kredytowego);

- nasza ogólna sytuacja finansowa (każdy z nas posiada konkretny miesięczny budżet, który musi sprostać stałym wydatkom wynikającym na przykład z naszej sytuacji rodzinnej czy utrzymania; to wydatki, których uniknąć się nie da, a mają przecież realny wpływ na naszą kondycję finansową).

Wybór oferty kredytowej

Jeśli mamy pewność, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca, by nasz wniosek o pożyczkę został przyjęty, powinniśmy skupić się na wyborze najkorzystniejszej oferty. Czynnikami, które powinny być istotne są przede wszystkim:

- warunki ewentualnego kredytu (oprocentowanie, odsetki, wysokość miesięcznych rat, czy długość oprocentowania albo koszty dodatkowe– to wszystko powinno być ważne i przez pryzmat tego powinniśmy oceniać korzyści płynące z danej oferty);

-warunki i możliwości nadpłaty zobowiązania (są istotne, ponieważ prowadzą do spłaty głównego zadłużenia przy jednoczesnym pominięciu odsetek, a zatem zniżając nasze koszty);

- całkowity koszt naszego zobowiązania (najbardziej obiektywnym wskaźnikiem wszystkich kosztów naszego zobowiązania jest RRSO; miernik ten jest wyjątkowo pomocny szczególnie przy porównywaniu ofert).

Szacowana wysokość naszej zdolności kredytowej leży w gestii banku i my jako kredytobiorcy nie mamy wpływu na wynik tych analiz. Wybór korzystnej oferty zależy jednak tylko od nas. Tych na dzisiejszym rynku jest sporo i ewentualny kredytobiorca może nie być w stanie samodzielnie podjąć świadomej decyzji. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista dokona potrzebnych symulacji i analiz, wyjaśni nam wszystkie ewentualne niejasności, rozwieje wątpliwości i ostatecznie doprowadzi do podjęcia przez nas rozsądnej i korzystnej decyzji.

  • Posted by chwilowy at 16:01:55 in