Dlaczego kredyt konsolidacyjny tak często się promuje?

Wednesday, March 25, 2020

Reklamy bankowości detalicznej coraz częściej kierunkują się na konsolidację zadłużenia dla kredytobiorców o pozytywnej zdolności, punktacji w BIK. Dlaczego kredyt konsolidacyjny tak mocno się promuje?

Dlaczego konsolidacja opłaca się bankom oraz kredytobiorcom?

Niskie stopy procentowe, czyli polityka monetarna zachęca do kredytowania konsumpcji, a nie do oszczędzania, z zatem wiele budżetów charakteryzuje się dużym nasyceniem zadłużenia krótkoterminowego. Według danych pochodzących z BIK i raportów branżowych kredytobiorców interesuje przede wszystkim bardzo niska miesięczna rata, niezależnie od całkowitych kosztów. Nie jest to do końca racjonalna praktyka, natomiast powszechna i uzasadniona pod kątem utrzymania bieżącej płynności. Kredyt konsolidacyjny wygrywa ze zwykłą pożyczką gotówkową terminem obowiązywania. Konsolidacja obowiązuje nawet dziesięć i więcej lat w systemie bez produktów dodatkowych.

Analiza terminu spłaty zobowiązania konsolidacyjnego

Im dłuższy termin obowiązywania umowy kredytowej, tym większa opłacalność z perspektywy banków detalicznych. Wielu kredytodawców z tego powodu chętnie negocjuje marże, prowizje, oprocentowanie, aby tylko przyciągnąć nowego klienta. Nie ma również problemu, aby przejść z kredytu konsolidacyjnego na inny kredyt o zbliżonych, bardziej ekonomicznych parametrach po prost do innego kredytodawcy. Przeniesienie zobowiązania to popularna praktyka, która bilansuje z czasem koszty.

Czy premia w konsolidacji to dobry pomysł?

Banki zauważyły w kredycie konsolidacyjnym szansę na dodatkowe zyski przez uwzględnienie kwoty na dowolny cel konsumpcyjny. Kredyty konsolidacyjne z premią na konsumpcję znowu podnoszą koszty zobowiązania. W praktyce koszty całkowite maskuje bardzo niska rata i możliwość otrzymania dodatkowej gotówki.

Nowoczesne formy kontaktu z doradcą

Wielu kredytobiorców zgłasza się po analizy konsolidacyjne do pośredników, czy nawet przez fora bankowości detalicznej, na których można skontaktować się bezpośrednio z doradcami. W przypadku pozytywnej zdolności kredytowej restrukturyzacja następuje niejako automatycznie z podsumowaniem zamkniętych zobowiązań. Przy stałym trendzie wzrostu zadłużenia wśród Polaków konsolidacja stanie się jeszcze popularniejszym narzędziem restrukturyzacji wpisującym się idealnie w potrzeby konsumentów.

  • Posted by chwilowy at 13:21:55 in